تبلیغات
جنگ افزارها

جنگ افزارها
قالب وبلاگ

مسلسل گاتلینگ نام عمومی رده‌ای از مسلسل است که بجای داشتن یک لوله دارای چند لوله است که هنگام شلیک حول مرکزی می‌گردند. مسلسل گاتلینگ نواخت بسیار بیشتری از مسلسل‌های دیگر دارد و برخی از انواع آن مانند ام۶۱-ولکان در هر دقیقه ۶۰۰۰ تیر شلیک می‌کند.

اولین مسلسل این‌گونه را مخترع آمریکایی ریچارد گاتلینگ اختراع کرد و به «توپ گاتلینگ» مشهور بود. گردش لوله‌ها در «توپ گاتلینگ» با دست و به‌کمک یک دسته گرداننده انجام می‌شد. گاتلینگ‌های امروزی با موتور برقی می‌گردند.

هلی‌کوپتر کبرا و هواپیمای آ-۱۰ در دماغه خود مسلسل گاتلینگ دارند.

گاتلینگ                 

گاتلینگ نام عمومی رده‌ای از مسلسل است که بجای داشتن یک لوله دارای چند لوله است که هنگام شلیک حول مرکزی می‌گردند. مسلسل گاتلینگ نواخت بسیار بیشتری از مسلسل‌های دیگر دارد و برخی از انواع آن مانند ام۶۱-ولکان در هر دقیقه ۶۰۰۰ تیر شلیک می‌کند.


اولین مسلسل این‌گونه را مخترع آمریکایی ریچارد گاتلینگ اختراع کرد و به «توپ گاتلینگ» مشهور بود. گردش لوله‌ها در «توپ گاتلینگ» با دست و به‌کمک یک دسته گرداننده انجام می‌شد. گاتلینگ‌های امروزی با موتور برقی می‌گردند.

هلی‌کوپتر کبرا و هواپیمای آ-۱۰ در دماغه خود مسلسل گاتلینگ دارند.

گاتلینگ چرخان M 197 یک گاتلینگ چرخان سه لول با کالیبر 102 * 20 میلیمتر است . مدلهای اولیه این گاتلینگ به وسیله اتاقک گاز ROTARY کار می کردند . همچنین در مدلهای اولیه از گلوله های معمولی و یا مغز فولادی استفاده می شد . پس از آنکه ایالات متحده اقدام به بروز کردن کبرا های خود به مدلهای AH – 1W سوپر کبرا و AH – 1Z کینگ کبرا کرد ، مدل قدیمی گاتلینگ M 197 نیز دچار تغییراتی گردید . مدلهای جدید تر این گاتلینگ که بر روی سوپر کبرا و کینگ کبرا نصب شده اند ، به وسیله نیروی الکتریکی عمل می کنند . همچنین گلوله های PGU 14 / B API مخصوص این گاتلینگ طراحی شد . Armor Piercing Incendiary این گلوله ها مخصوص نفوذ در خودرو های زرهی سبک و استحکامات دشمن طراحی شده است . مخزن نگهدارنده مهمات این گاتلینگ ظرفیت نگهداری 700 گلوله را دارد که در مکان آن در زیر صندلی گانر هلیکوپتر است . این گاتلینگ از یک تغذیه گر ( delinker ) مدل M – 98E1 استفاده می کند . مجموعه گاتلینگ بر روی یک برجک به مدل A/A49E – 7 که در زیر بدنه هلیکوپتر نصب شده است ، سوار می شود . این برجک مجهز به سامانه هدفگیری لیزری است و توان حرکت 200 درجه آزیموت و 60 درجه عمودی را برای گاتلینگ فراهم می آورد . به دلیل حساسیت موتور این گاتلینگ ، انرژی مورد نیاز این گاتلینگ از یک باتری مخصوص تامین می شود و نمی توان آن را به کمک برق هلیکوپتر به کار آنداخت . این توپ دارای انواع عملکرد هیدرولیکی و همچنین عملکرد پنوماتیکی نیز می باشد . سیستم کنترل آتش این گاتلینگ نیز مدل GPU – 2A می باشد که به وسیله برجک هدایت ، توسط گانر هلیکوپتر ، این شلیک این توپ را کنترل می کند . ریتم آتش این گاتلینگ در مدلهای اولیه تنها 750 گلوله در دقیقه بود اما در مدلهای جدیدتر که بر روی سوپر کبرا و کینگ کبرا نصب شده است ، بسته به انتخاب کاربر 750 یا 1500 گلوله در دقیقه است . به غیر از گلوله های PGU 14 / B API چند مدل گلوله دیگر نیز برای این گاتلینگ طراحی شده است . گلوله های معمولی M53 به عنوان گلوله های ضد نفر . گلوله های M56/A4 و گلوله های M940 با قدرت بالاتر ( HIGH EXPLOSIVE ) مخصوص نفوذ در استحکامات دشمن و تخریب آن . گلوله های M242 و M246 نیز به عنوان گلوله هایی که علیه زره پوش های دشمن به کار می روند . سرعت دهانه این گاتلینگ نیز 1040 متر بر ثانیه است . وزن خود گاتلینگ نیز 60 کیلوگرم است . طول کلی گاتلینگ 1423 میلیمتر بوده و طول لوله های آن نیز 1210 میلیمتر می باشد . توپ دماغه سوپر کبرا ( AH – 1W ) از نوع هیدرولیک و توپ دماغه کینگ کبرا ( AH – 1Z ) نیز از نوع پنوماتیک است .
طبقه بندی: مسلسل،
[ شنبه 29 بهمن 1390 ] [ 05:17 ب.ظ ] [ میثم زنگنه ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
نظر سنجی
بهترین سلاح نظامی دنیا از نظر شما کدام است؟آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب